DUYURULAR

2021-2022 Yurt Dışından Lisans Programlarına Yerleşen Öğrenciler

15.09.2021

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI
YURT DIŞINDAN LİSANS PROGRAMLARINA YERLEŞEN ÖĞRENCİLER

 

 

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Yurtdışından Lisans Programlarına yerleşen öğrencilerin listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Kesin kayıtlar 20-21 Eylül 2021 (09:00-12:00 13:00-16:00) tarihlerinde şahsen veya noter onaylı vekalet verecekleri kişiler aracılığıyla şahsen yapılacaktır.

 

Kayıt YeriYTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi C Blok C001 Laboratuvarı Zemin kat 

Davutpaşa Kampüsü Davutpaşa Mah. - Davutpaşa Caddesi 34220 Esenler- İstanbul

 

Kayıt Takvimi

 

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'ne KABUL ALMIŞ ÖĞRENCİLERİN
KAYIT OLMAK İÇİN GETİRMELERİ GEREKEN BELGELER

 

Kayıt Taahhütnamesi: Lütfen Tıklayınız.

 

Lise Diploması Aslı ve Fotokopisi: Mezun olduğunuz okuldan aldığınız diplomanız. Mezuniyet Belgesi ile kayıt yapılmayacaktır. Ancak istisnai durumlarda; mezun olunan okuldan diplomalarını alamayıp geçici mezuniyet belgesiyle başvuran öğrencilerin kayıt tarihinden itibaren 90 (doksan) gün içerisinde diplomalarının aslını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Öğrenci İşlemleri Birimine teslim etmeleri zorunludur. Bu süre içerisinde diplomalarının aslını teslim etmeyen Öğrencilerin kayıtları silinir. Liseyi yurt dışında okumuş T.C. uyruklu öğrencilerden 4 yıl yurt dışında eğitim aldığını gösteren transkript/ not dökümü istenir. 

 

Denklik Belgesi Aslı: (Türkiye dışında lise okumuş öğrencilerden istenir) Diploma veya mezuniyet belgesinin Türkiye’de lise eğitimine denk olduğunu gösterir İl Milli Eğitim Müdürlükleri veya Yurt Dışı Eğitim Müşavirlikleri’nden alınmış Denklik Belgesi. Büyükelçilik veya konsolosluklarda işlemleri daha hızlı tamamlayabileceğinizden, Türkiye'ye gelmeden önce Denklik Belgesi almanız tavsiye edilir. Öğrencilerin kayıt tarihinden itibaren 90 (doksan) gün içinde diploma denklik belgelerini Uluslararası Öğrenci Birimine teslim etmeleri zorunludur. Bu süre içerisinde diploma denkliğini teslim etmeyen öğrencilerin kayıtları silinir.

 

Sınav Sonuç Belgesi Yıldız Teknik Üniversitesi'ne başvuru yaparken kullandığınız puanınızı gösteren belge

 

Türkçe Yeterlilik Belgesi ve 1 ADET Fotokopisi: (En az C1 Seviyesi) Üniversitelere bağlı TÖMER veya Yunus Emre Enstitüsü Sertifikası (MEB’e bağlı okullarda en az bir yıl eğitim almış yabancı uyruklu öğrencilerden, Mavi Kart sahibi öğrencilerden ve T.C. uyruğu olan öğrencilerden istenmez.)

Bu belgeye sahip olmayan ve 100% İngilizce bölüme yerleşmiş öğrenciler İngilizce Hazırlık veya bölüm programına dahil olabilirler. Bu belgeye sahip olmayan ve %30 İngilizce bölüme yerleşmiş öğrenciler Türkçe Yeterlilik Belgesi getirmeden İngilizce Hazırlık veya bölümlerine başlayamazlar. Bu belgenin getirilmesi için öğrencilere en fazla 2 yıl süre tanınır. 

 

Pasaport veya Yabancı Tanıtma Belgesi Aslı ve 2 ADET Fotokopisi (Kayıt sırasında teslim edilecek tüm evraklarda, pasaportta/T.C. Nüfus Cüzdanında /Mavi Kartta yazılı kimlik bilgileri olmalıdır. İsim değişikliği yapıldıysa kesinlikle isim denklik belgelerinin aslı ve fotokopisi de teslim edilmelidir.)

 

İkamet Tezkeresi Aslı ve 1 ADET Fotokopisi: Yabancı uyruklu öğrencilerin İl Göç İdaresi'ne başvurup aldıkları belgedir. Bu belgeye sahip olmayan yabancı uyruklu öğrencilere Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihe göre süre tanınır.

 

4 Adet Vesikalık Fotoğraf (yaklaşık 4x6 cm) (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı, fotokopi olmamalıdır.) Fotoğraflarınızın arkasına ad- soyad ve yerleştiğiniz bölümün adını yazınız. 

 

T.C. Uyruklu adaylardan Nufus Cüzdanı Aslı ve 2 ADET Fotokopisi

 

Türk vatandaşlığından çıkma izni alan kişilerden Mavi Kart Aslı ve 2 ADET Fotokopisi

 

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. En az bir uyruğu T.C. olan Yabancı Uyruklu öğrenciler için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Müdürlüklerinden alınarak teslim edilmelidir. Mavi Kartlı Öğrenciler hem "Kapalı Kayıt" olarak gösterildikleri Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini, hem de "SAĞ" olarak gösterildikleri Mavi Kartlılar Nüfus Kayıt Örneği'ni teslim etmelidirler. 

 

Öğrenim Ücreti Dekontu: Öğrenim ücretlerine ilişkin liste için buraya tıklatınız.

 

(Eğer varsa) Sosyal Güvence Belgesi